Obecně a v krátkosti

  • v roce 2050 mi bude 66 let :)
  • vystudoval jsem informatiku na VŠB-TUO
  • pracuji jako vedoucí týmu vývoje ve firmě Seznam.cz
  • rád sportuji (squash, bojové sporty, brusle, pinec)

Můj atopický ekzém kdysi

Provází mě životem, kam mi až paměť sahá. Do puberty jsem si moc neuvědomoval, co to vlastně je. Tehdy byl v nevýrazné formě, obvykle v pylové sezóně rozškrábaný pod koleny a tím to končilo. V pubertě dokonce zmizel.

Po pubertě ale dorazila tvrdá realita. Ekzém se vrátil a začal se rapidně rozšiřovat. Netrvalo dlouho a měl jsem pokryto 90% těla. S tímhle stavem jsem žil několik let, fakt peklo, každý atopik mi dá za pravdu. Hodně lidí si neuvědomuje, jak zásadní vliv má atopický ekzém na člověka. Musel jsem kompletně změnit životní styl, oblékání, přestat sportovat, omezit styk se světem na nutné minimum. Každá blbost, jako třeba zajít do obchodu přes cestu, je najednou problém.

V bodech:

  • měl jsem respirační alergii, potravinovou alergii a alergii na roztoče a srst
  • antihistaminika jsem bral v sezóně odjakživa, později celoročně denně po dobu 5 let
  • kortikoidní masti jsem užíval na malé či větší plochy ekzému po 2 roky (přerušovaně), později jsem přecházel na imunomodulátory (elidel)
  • jednou jsem dostal injekci globálních kortikoidů
  • byl jsem několikrát u moře v Chorvatsku, ekzém se vždy zlepšil na 14 dní po návratu
  • byl jsem měsíc v lázních na Slovensku, kde jsem poznal spoustu atopiků, s některými jsem stále v kontaktu

Co jsem s tím dělal

Trvalo mi docela dlouho, než jsem zjistil, že doktoři atopický ekzém neléčí, pouze potlačují projevy. Narazil jsem na několik lidí, kteří se z atopického ekzému vyléčili - zvláštní na tom bylo, že každý něčím jiným (ale nikdy ne návštěvou doktora).  Začal jsem se o atopický ekzém hodně zajímat, četl jsem knížky od mé sestry doktorky, prohledával Internet a snažil jsem se najít nějaký způsob, jak se svého ekzému zbavit.

Špatná zpráva je, že těch způsobů je hodně. Patrně víc, než člověk stihne za svůj život vyzkoušet, protože všechny metody jsou časově náročné, za týden ekzém nic nevyléčí. Měl jsem to štěstí, že mě při tom hledání a zkoušení metod celou dobu podporovala a doprovázela má přítelkyně. Většinu nápadů vymyslela ona - už dříve, než jsme se poznali, měla v těch "nekonvenčních" léčbách zálibu.

Bylo mi tedy jasné, že nemůžu vyzkoušet všechno. Nejdříve jsem šel zkusit cokoliv, co mělo pomoci na atopický ekzém nebo kde se alespoň někdo s ekzému vyléčil. Všechno bylo více méně neúspěšné. Začal jsem přemýšlet, co mám zvolit jako další metody - vždyť ekzém se mi pořád zhoršoval a rozrůstal.

Vyloučil jsem metody, které jsem nedokázal selským rozumem pochopit - ty, ve kterých měla působit nějaká dosud nepoznaná (nadpřirozená?) síla. Typicky se jednalo o kyvadlo a podobně. Netvrdím, že to nefunguje, jenom říkám, že jsem to neuměl pochopit. Začal jsem se soustředit pouze na metody, které mi dávaly logiku.

V té fázi nastoupila přítelkyně ve velkém. Její znalosti, co jak v těle funguje a hlavně co s čím souvisí, jsou výjimečné. Vyzkoušeli jsme další spoustu věcí - něco pomáhalo víc, něco méně - ale nikdy jsme nedosáhli dlouhodobého účinku. Až pak přítelkyně přišla s (podle mě převratnou) myšlenkou, že jednotlivé metody se musí kombinovat. Jedině tak můžeme podchytit souvislosti, které se v těle odehrávají. Přečtěte si článek o tom, co mi pomohlo.

Můj atopický ekzém dnes

Od léta 2013 prohlašuji, že jsem se z atopického ekzému zcela vyléčil. Na kůži ani zblízka nejde poznat, že jsem někdy ekzém měl. Kůži už několik měsíců nemažu ničím a to ani po koupání/sprše/koupališti/bazénu atd. Naposledy mě něco atopicky svědělo kolem roku 2011. Neberu žádné prášky/antihistaminika/lékárenské přípravy, prostě nic. Musím uznat, že tahle nemoc mě hodně naučila si vážit (pro ostatní běžných) věcí každodenního života, celkově mě utužila a běžné starosti mě naučila vnímat s nadhledem. Už zase sportuju na plno, neomezuju se v ničem, co chci dělat, nevyhýbám se žádným potravinám, které chci jíst. Přeji vám všem stejný příběh...

Hledání té správné léčby mi trvalo roky. Podívejte se na seznam prostředků, které mi nejvíce pomáhaly. Pokud o ně budete mít zájem, můžete si je objednat na jednom místě na stránce o doporučených prostředcích pro léčbu atopického ekzému.

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!