Tento článek považuji za nejdůležitější na svém blogu. Atopický ekzém může být způsoben u každého něčím jiným (problémů způsobujících atopický ekzém je více). Proto si každý musí zjistit sám, co mu pomáhá. Spolu s mou přítelkyní jsme konečně zjistili, jak dosáhnout dlouhodobého zlepšení u mě a chci se o to podělit.

Jak jsme se dočetli a jak jsem si mohl na vlastní kůži vyzkoušet, atopický ekzém může být důsledkem různých příčin. Nejčastěji se v knížkách a na internetu uvádí zanesená střeva či plíce, nesprávná funkce ledvin nebo jater.

Vyzkoušel jsem hodně různých léčeb a procedur, ale vždy s nevýrazným a pouze dočasným zlepšením atopického ekzému. Celých 7 let, co jsem měl ekzém na 90% těla, jsme hledali různé způsoby léčby a zkoušeli je postupně za sebou.

Překvapivé zjištění

Až nám to jednou docvaklo. Všechny ty léčby se soustředí vždy na jeden konkrétní problém v těle. Pokud máte ekzém tak úporný, jako jsem měl já, pak si můžete být jisti, že tělo se potýká hned s několika problémy současně. A stejně jako je v těle všechno propojené, jsou související i ty problémy.

Když v těle vyřešíme jeden problém, dosáhneme dočasného zlepšení. Ale jedna funkce těla nedokáže pracovat bez druhé a problém se obvykle vrátí, ekzém se zhorší. Musíme řešit více problémů v těle najednou.

Překvapivé zjištění: vyzkoušel jsem některé léčby, které mi dříve dočasně pomohly, a zkombinoval jsem je současně s dalšími. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat, atopický ekzém se začal rapidně zlepšovat. V době psaní tohoto článku je to už skoro rok, co se nezhoršil (více v sekci O mě). Teď se s vámi podělím, jak jsem postupoval:

Léčba atopického ekzému - jak postupovat

Následující body jsou nejpodstatnější při léčbě atopického ekzému. Možná už mnohé z nich děláte, ale důležitá je jejich vhodná kombinace. Některé body je potřeba udělat před ostatními, některé je potřeba dělat současně. Rozdělil jsem je do několika kategorií, a protože jsou tyto témata příliš obsáhlé, vytvořil jsem pro každý bod samostatný článek:

Najděte si společníka

Je těžké všechny tyto poznatky skloubit a začít je hned dodržovat. Velmi důležitým krokem je vytvořit si podrobný plán, co a kdy budete dělat a ten pak musíte až puntičkářsky dodržovat. Znám hned několik atopiků, kteří byli na dobré cestě, ale po nějaké době si svůj plán začali zjednodušovat (ať už z lenosti, nebo po zlepšení je to už tolik "nenutilo"). A ekzém se jim vrátil.

Ideální je, když si najdete posilu. Někoho blízkého, kdo je schopen na vás dohlížet, pomáhat vám, podporovat a motivovat vás, když to potřebujete. O to lépe, pokud daný člověk problematice ekzému rozumí a je třeba schopen pomoci i při vytváření plánu. Pokud nemáte ve své blízkosti nikoho vhodného, hledejte zdravotního poradce ve svém okolí, nebo léčitele (pozor na šarlatány - mnoho léčitelů nemá takové znalosti, jaké by potřebovali - sledujte doporučení jejich pacientů). Čím máte ekzém úpornější, tím menší šanci máte, že to zvládnete sami.

Moje poradkyně

Pro mě ten společník byla má přítelkyně. Už když jsme se poznali, dívala se na můj ekzém spíše se zájmem než s opovržením (jak to mnoho jiných lidí dělalo). Většina nápadů, co jsme šli vyzkoušet, bylo z její hlavy. Vždy, když jsem ztrácel naději na vyléčení a začal věřit doktorům, že se atopický ekzém nedá vyléčit, přítelkyně sedla, začala pročítat knížky a hledala další nápady. Svými argumenty mě pokaždé dokázala pro něco nadchnout a šel jsem zkoušet další cesty.

Přítelkyně se už od mládí zajímala o stravu a zdravotní problémy. Po určité době se stala výživovou poradkyní a úspěšně pomáhá nejen atopikům. Nyní už se věnuje poradenství 8 let profesionálně (2017).  Pokud se s ní chce někdo setkat, nejlepším způsobem jak se od ní naučit co nejvíce o stravě a přírodní léčbě jsou její kurzy. Zaměřují se na to, jak plnohodnotně nahradit mléčné výrobky, aby vám nic nechybělo, jak odlehčit tělu omezením nebo vynecháním masa, jak si díky ozdravení stravy zvýšit množství vitamínů a minerálů. Kurzy najdete zde: kurzy rostlinné stravy a zdravé výživy. Kontakt na přítelkyni je: info@vitalcentrum.cz

 
Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!