Masti

V této sekci uvádím masti, které jsem alespoň nějakou dobu používal. Masti jsou podpůrný prostředek při léčbě ekzému - samotné masti ekzém neléčí a nevyléčí. Používat nějaké zvlhčující emulze je pro suchý atopický ekzém nutností, pokud je atopik nepoužívá, ekzém se rapidně zhoršuje.

Rakytník řešetlákový a rakytníkové bambucké máslo

Rakytník je až 2 metry vysoký keř, jehož plody mají kyselkavou chuť a jsou výjimečně bohaté na vitamíny, zejména se jedná o A a C. Vitamín A je potřebný k výstavbě kůže a vitamín C dokáže účinně podporovat imunitu. Z rakytníku se vyrábějí různorodé výrobky, jak ke konzumaci, tak i pro vnější užití.

Celý článek...

Mast z makadamového oříšku

Mast z makadamového oříšku patří mezi emolencia, tedy masti hydratující kůži (neobsahují žádné účinné látky). Tato mast je čistě přírodního původu a neobsahuje žádné chemické aditiva. Její další výhodou je snadná dostupnost (dá se koupit v každé DM drogerii) a nepříliš vysoká cena. Prodává se ve dvou baleních - jedno s malým obsahem na vyzkoušení, druhé, objemnější (cca 90Kč), na denní používání.

Celý článek...

Kortikoidy

Co jsou to kortikoidy

Nadledvinky produkují hormon zvaný kortizol, který má v organismu hned několik významů a využití. Ve spojitosti s atopickým ekzémem zajišťuje zmírňování zánětů, tedy snižování imunitní reakce organismu na zánět.

Kortikoidy jsou synteticky vyrobené hormony, které mají za úkol simulovat činnost kortizolu. Jsou vyráběny v mnoha podobách pro užití - mastičky, inhalátory, pilulky, čípky, injekce apod. Jejich použití může být lokální (nanesení přímo na ekzém), nebo globální (celé tělo je ovlivněno zároveň).

Celý článek...

Indulona

Indulona je mast na extrémně suché ekzémy. Když jsem se mazal něčím méně promašťujícím, hned po nanesení na celou plochu ekzému (90% těla) jsem mohl začít znova, protože se to za tu dobu nanášení stihlo vstřebat. Jestli máte ekzém tak suchý, že ho nic nepromaže, vyzkoušejte indulonu, ta vydrží alespoň několik hodin.

Celý článek...