Rakytník je až 2 metry vysoký keř, jehož plody mají kyselkavou chuť a jsou výjimečně bohaté na vitamíny, zejména se jedná o A a C. Vitamín A je potřebný k výstavbě kůže a vitamín C dokáže účinně podporovat imunitu. Z rakytníku se vyrábějí různorodé výrobky, jak ke konzumaci, tak i pro vnější užití.

Rakytník řešetlákový ke konzumaci

Rakytníkový sirupVýrobci jsou si dobře vědomi prospěšných účinků rakytníku, proto je na trhu nepřeberné množství potravinových doplňků. Konzument by si měl hlídat, jakou metodou byl rakytník vytvořen, zda při procesu výroby nepřichází o cenné látky. Nejméně ztrát mívají rakytníkové šťávy a sirupy. Užívání rakytníku bych doporučil na dodání vitamínu C, který má přirozené protialergické účinky. Ideální jsou čisté šťávy, ale ne každý zvládá kyselou chuť. Proto vznikají sladké sirupy. Sirupy musíme z pohledu atopického ekzému užívat opatrně díky vysokého obsahu přidaného cukru, který podporuje růst kvasinky a kandidózu.

Rakytníkové bambucké máslo, rakytníkový olej

Nejznámější mastí s rakytníkem na promazávání kůže je rakytníkové bambucké máslo. Běžně lze zakoupit ve zdravých výživách v menším množství (50ml), větší balení obvykle bývá na objednávku. Ale pozor, bambucké máslo je mast na bázi oleje, při intenzivnějším používání dokáže kůži paradoxně vysušovat! Proto se rakytníkové bambucké máslo doporučuje jen po sprše, na navlhčenou pokožku. Mnohem lepší variantou je rakytníkový olej, který si vmíchejte do svého krému, který dobře snášíte. V krémech je totiž vždy i hydratační složka a tedy je můžete používat i na suchou pokožku. Pokud byste jej chtěli vyzkoušet - proklikněte se na kvalitní rakytníkový olej.

Moje zkušenosti s rakytníkovým bambuckým máslem 

Nejprve jsem bambucké máslo zařazoval lehce, abych si ověřil, že na něj nemám alergii. Alergie se nepotvrdila a já začal máslo používat na celé tělo (všude, kde byl ekzém) několikrát denně. Byl jsem až unesen výsledkem, který se dostavil už do dvou týdnů. Kůže jakoby začala "prosperovat", suchost rapidně ustupovala, celkově kvalita kůže vzrůstala. U jiných bambuckých másel jsem tento účinek nezaznamenal. Podle mě jde o to, že rakytníkový olej má silný protizánětlivý účinek a pomáhal kůži v tomto másle hojit. Jak už jsem psal, lepší variantou je namíchat si rakytníkový olej do krému, na což jsem přišel až později. Proto je řešením rakytníkový olej vpravený do hydratačního krému, který běžně  používáte.

V užívání masti jsem pokračoval (téměř dva měsíce), ale od jakéhosi momentu se kůže začala zase zhoršovat. Začala být suchá, "tahání" (atopici vědí, co mám na mysli) jsem cítil i hned po namazání, kvalita kůže zase klesala. Co se stalo?

Po čase jsem zjistil, že hlavním přínosem masti byl právě vitamín A, který se skrz celou kůži při promazávání efektivně vstřebával. Proto nastaly rychlé změny. Současně ale mast systematicky kůži vysušovala a čím déle jsem ji užíval, tím více to bylo poznat. Proto z dlouhodobějšího hlediska docházelo ke zhoršení, které nakonec zastřelo účinky vitamínu A.

Dnes už lze koupit rakytníkové bambucké máslo levně třeba zde. Je to vhodný doplněk např. k masti od Protopanu - při střídání zůstane kůže vyživená a zároveň vláčná.

Odkazy na externí zdroje

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!