Nezařazeno

Svědění pokožky

Svědění kůže je jeden z nejhorších symptomů atopického ekzému. Atopici si pokožku škrábáním často poruší, o to víc svědí při hojení. Tím vzniká začarovaný kruh, při hojení to více svádí k rozškrábání a člověk se dostane do horšího stavu, než dříve. To je obvyklá situace, kdy antihistaminika nestačí, atopik se vzdává a sahá po kortikoidech či imunomodulátorech. Není to jen o silné vůli, existují i jiné cesty.

Pomoc při akutním svědění kůže

Pokud nás pokožka právě teď svědí, doporučují se následující kroky:

Celý článek...

Akupunktura

Akupunktura je známá metoda z tradiční čínské medicíny. Jedná se o léčebnou proceduru, která je podle historiků používána už tisíce let a je označována za nejstarší druh léčby na světě. Pomocí akupunktury je možné nejen působit na konkrétní orgány v těle, ale i na organismus jako celek. Aniž bychom v dnešní době chápali, jak přesně akupunktura funguje, některé současné výzkumy dokazují, že je založena na reálných základech.

Celý článek...

Vysavače vhodné pro alergiky

Vysavače se dají zařadit do dvou kategorií. Prvním typem jsou vysavače na bázi filtrační. Nasátý vzduch prohánějí přes filtr (suchý nebo vodní), který má za úkol zachytit částečky prachu. Existují různě kvalitní filtry a jejich parametry udávají, jak malou částečku prachu dokážou zachytit. Druhým typem jsou vysavače fungující principu separace, jedná se o tzv. cyklonové vysavače. Proud nasátého vzduchu dokážou v otáčkách urychlit až na nadzvukovou rychlost a odstředivou silou se vyseparují částečky prachu.

Celý článek...

Lázně

Když přijdete k doktorovi s těžkým atopickým ekzémem, pravděpodobně vám předepíše lázně. Doporučí vám ty, které se specializují na kožní choroby. Existuje celá škála procedur, které můžete v lázních podstoupit a pravděpodobně se u každých lázní budou lišit. Lázeňské metody obvykle řeší projevy atopického ekzému, spíše než příčiny.

Celý článek...

Pobyt u moře a jeho vliv na atopický ekzém

Při pobytu u moře je často reportováno znatelné zlepšení atopického ekzému. Je známo, že různé lokace mají na atopický ekzém různě silné účinky. Jako nejvíce prospěšné je považováno mrtvé moře (ve skutečnosti se jedná o jezero) díky unikátně velkému obsahu soli ve vodě. Pobyt u moře má primárně vliv na potlačování projevů atopického ekzému, ve většině případů nelze mluvit o léčbě a po určité době po návratu se ekzémy vrací.

Celý článek...

Prostředí pro atopiky

Na rozdíl od dřívějších časů dnes spousta lidí tráví většinu času v uzavřených prostorech. Díky uspěchané době si lidé nenacházejí čas na ty méně populární činnosti, jako je uklízení, utírání prachu, pravidelné praní a podobně. Aniž bychom to viděli, naše domovy jsou zaprášené, v matracích máme roztoče a divíme se, že atopický ekzém jako civilizační choroba je tak rozšířen. Naprosté minimum by mělo být alespoň starání se o pokoj, ve kterém spíme, protože v něm strávíme více než třetinu našeho života.

Celý článek...

Čínská medicína - XIAO FENG WAN

Navštívil jsem léčitelku v Havířově, která se zabývala tradiční čínskou medicínou. Doporučila mi výrobek s českým překladem "Vánek hedvábného vějíře". Jednalo se o černé pilulky o velikosti kuličky pepře. Složení napsané na krabičce uvádělo, že všechny ingredience jsou rostlinného původu (plus nějaké pomocné látky).

Celý článek...

Kryoterapie

Kryoterapie je ozdravná metoda, při které je celé tělo (nebo jenom část) krátkodobě vystaveno extrémně nízkým teplotám (-110 až -160 stupňů). Při těchto extrémních podmínkách probíhá v organismu hned celá řada reakcí. Ty mají za následek dlouhý seznam zdravotních účinků a v souvislosti s atopickým ekzémem se budu v tomto textu zabývat právě dvěma.

Celý článek...

Doktoři atopický ekzém neléčí, pouze potlačují projevy

Při návštěvě doktora obvykle dostanete informace o tom, že atopický ekzém není léčitelný, že se jedná o genetickou nemoc. Získáte předpis na kortikoidy (nebo imunomodulátory jako je Elidel), antihistaminika (Xyzal, Zyrtec, Cezera), popřípadě doporučení nějakých druhů terapií (fototerapie, lázně). Osobně znám hned několik atopiků, kteří úplného vyléčení dosáhli. Jak je to možné, když ekzém léčitelný není?

Celý článek...