Akupunktura je známá metoda z tradiční čínské medicíny. Jedná se o léčebnou proceduru, která je podle historiků používána už tisíce let a je označována za nejstarší druh léčby na světě. Pomocí akupunktury je možné nejen působit na konkrétní orgány v těle, ale i na organismus jako celek. Aniž bychom v dnešní době chápali, jak přesně akupunktura funguje, některé současné výzkumy dokazují, že je založena na reálných základech.

Slovníček pojmů akupunktury

  • jin a jang - dva elementy vyskytující se všude v přírodě, stále spolu zápasící, mají být v rovnováze
  • čchi - životní energie projevující se vyvažováním (bojem) mezi jin a jang
  • meridiány - akupunkturní dráhy, které procházejí tělem a kterými proudí čchi

Jak funguje akupunktura

Na každém meridiánu existují akupunkturní body. Do těchto bodů jsou zabodávány jehličky, jejichž cílem je ovlivnění toku energie (některé publikace zmiňují, že jehličkami se vyčistí ucpané body a energie může lépe meridiánem proudit - nesprávně proudící energie znamená špatnou funkci orgánů).  Různými akupunkturními body na různých drahách lze tedy ovlivnit funkci konkrétních orgánů. Při zabodávání jehliček je podstatná zejména přesnost, pokud se akupunkturista s jehličkou mine, procedura ztrácí účinek. Čím kvalitnější akupunkturista, tím úspěšnější je léčba.

Vědecký pohled na akupunkturu

  • moderní výzkumy ukazují, že některé body na těle mají jiné vlastnosti, než jejich okolí
  • koncentrace endorfinů a enkefalinů se mění při aplikaci akupunktury
  • při experimentech bylo zjištěno, že některé běžné akce (např. posvícení baterkou do očí) mají stejné odezvy, jako při použití akupunkturního bodu

Moje zkušenost s akupunkturou

Byl jsem na akupunktuře ve Frýdku - Místku s atopickým ekzémem. Slyšel jsem dobré reference na tamější akupunkturistku, proto i přes své pochyby jsem se rozhodl tuto metodu vyzkoušet. Na první návštěvě na mě byly aplikovány jehličky (cca asi 10) po dobu půl hodiny. Před odchodem mi byla aplikována jedna tzv. dlouhodobá jehlička do ucha, s vysvětlením, že mám atopický ekzém příliš špatný a je třeba na tento akupunkturní bod působit dlouhodoběji (14 dní). Bohužel se mi jehlička v uchu zanítila, ucho mi napuchlo a velmi svědilo. Po týdnu jsem šel na kontrolu a bylo mi řečeno, že to je v pořádku. Ještě jsem dva dny vydržel, ale zánět na uchu se rapidně zhoršoval. Poté jsem se rozhodl jehličku (s velkou bolestí) vytáhnout. Ztratil jsem ke své akupunkturistce důvěru a znova jsem metodu nezkoušel. Žádné zlepšení jsem nepocítil.

Externí zdroje o akupunktuře

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!