Navštívil jsem léčitelku v Havířově, která se zabývala tradiční čínskou medicínou. Doporučila mi výrobek s českým překladem "Vánek hedvábného vějíře". Jednalo se o černé pilulky o velikosti kuličky pepře. Složení napsané na krabičce uvádělo, že všechny ingredience jsou rostlinného původu (plus nějaké pomocné látky).

Výrobek obsahuje více než desítku různých přísad (kořeny, plody, oddenky) vyextrahovaných z rostlin, jejichž názvy jsem nikdy neslyšel. Nedokážu si představit, podle čeho je někdo vybíral a zkombinoval (byliny musí působit v synergii a ve správném poměru). Taky mě zaráží nízká cena, když si uvědomím, kolik práce muselo dát všechny ingredience nasbírat, zpracovat a kolik nákladů padne na uskladnění a dopravu z Číny. V dnešní době se vánek hedvábného vějíře prodává za 200 -300 Kč (objem pilulek na měsíc).

Nemohl jsem se zbavit obav, že Čína může mít jiné normy a zákony ohledně léčiv a přišlo mi reálné, že výrobek může být i závadný (docela často se ze zpráv dozvím o podobných případech). Léčitelka mě přesvědčovala, že už za měsíc uvidím výsledky. Měsíc jsem pilulky užíval. Bohužel zlepšení se nedostavilo a dále jsem v této léčbě nepokračoval.

Jak jsem psal v článku Léčba atopického ekzému, možných metod pro léčbu atopického ekzému je spousta, pravděpodobně víc, než člověk za život dokáže vyzkoušet. Přijde mi bezpečnější zkoušet ty metody, u kterých mám jistotu, že mi nemohou uškodit.

Tímto nechci výrobek xiao feng wan nijak pošpinit. Nedokážu zhodnotit, zdali pomáhá, nebo naopak škodí (nebo ani jedno). Moje obavy jsou čistě subjektivního charakteru. Rád bych vás vyzval, pokud s tím máte nějaké zkušenosti nebo na danou problematiku máte svůj názor, napište to níže do komentářů.

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!