PilulkyPři návštěvě doktora obvykle dostanete informace o tom, že atopický ekzém není léčitelný, že se jedná o genetickou nemoc. Získáte předpis na kortikoidy (nebo imunomodulátory jako je Elidel), antihistaminika (Xyzal, Zyrtec, Cezera), popřípadě doporučení nějakých druhů terapií (fototerapie, lázně). Osobně znám hned několik atopiků, kteří úplného vyléčení dosáhli. Jak je to možné, když ekzém léčitelný není?

Jak se k ekzému staví doktoři

DoktorkaPo lékařích jsou primárně požadovány výsledky. Pro léčbu atopického ekzému neexistuje žádný zaručený postup, proto není možné lékařům zazlívat, že nemají po ruce nějakou univerzální mastičku nebo pilulky, které by nás atopického ekzému zbavily. Doktoři se nám v první řadě snaží od atopického ekzému ulevit. Atopický ekzém je nepřiměřenou imunitní odpovědí našeho těla a proto se doktoři soustředí na (především lokální) omezení imunitních reakcí. Po použití hormonálních mastiček, antihistaminik a některých terapií je imunitní reakce zmírněna, atopický ekzém mizí a pacient získává dojem vyléčení.

Opak je ale pravdou. Příčina atopického ekzému v těle stále přetrvává a obvykle se zhoršuje. Protože projevy nejsou vidět, pacienta nic nenutí zajímat se o další léčbu. Za nějakou dobu, kdy problémy v organismu začnou být závažné, ekzém prorazí i přes omezenou imunitní reakci (tedy i snížená imunita bude schopna vyvolat těžké příznaky). Tou dobou už bývá léčba značně problematická.

Tlumení projevů není léčba

Čím dříve si pacient uvědomí, že lékaři atopický ekzém neléčí, nýbrž jen pomáhají zvládat projevy, tím lépe. Člověk obvykle začne hledat nové způsoby, až je v nouzi. Nestavte se ke svému zdraví laxně a nenechávejte atopický ekzém až na dobu, kdy bude nezvladatelný.

Tímto článkem rozhodně nechci od návštěvy doktorů odrazovat. Stále jsou pro nás přínosem. Dokážou nás dostat z těch nejhorších stavů, když to je potřeba. Mohou nám z krve zjistit, jaké máme osobní alergeny. Musíme si ale uvědomit, že atopický ekzém je úporná, problematická a závažná nemoc. Tlumení projevů není léčba a podle toho bychom se měli zařídit.

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!