Kryoterapie je ozdravná metoda, při které je celé tělo (nebo jenom část) krátkodobě vystaveno extrémně nízkým teplotám (-110 až -160 stupňů). Při těchto extrémních podmínkách probíhá v organismu hned celá řada reakcí. Ty mají za následek dlouhý seznam zdravotních účinků a v souvislosti s atopickým ekzémem se budu v tomto textu zabývat právě dvěma.

Polárium

Kryoterapie se provozuje v poláriích. Jedná se  o místnost (komoru), kam menší skupinka lidí vstoupí na 1-3 minuty. Existují i polária osobní, kdy je samotný člověk uzavřen do zařízení podobnému soláriím. Lidé při proceduře nejsou oblečení (u skupinových procedur mají pouze ponožky, volné spodní prádlo a roušku). Před první procedurou je každý člověk nejdříve krátce vyšetřen lékařem.

Prokrvení kůže v důsledku kryoterapie

Prvním blahodárným efektem pro atopický ekzém je zvýšené prokrvení kůže. Teplota kůže je v průběhu procedury snížena na přibližně 2 stupně, ale jádro těla se nestihne ochladit. Teplota se po vystoupení z komory stabilizuje právě intenzivním prokrvením kůže.

Zvýšené prokrvení má za následek rychlejší regeneraci a hojení atopických zánětů kůže. Akutní svědění ekzému krátkodobě (řádově v hodinách) zmizí. Stejně tak se rychleji hojí rozškrábané plošky ekzému.

Kryoterapie má vliv na kortizol

Při vícenásobné návštěvě polária byla u návštěvníků naměřená zvýšená produkce některých hormonů, mezi nimi byl i hormon kortizol. Každý atopik by měl vědět, jakou roli kortizol v těle hraje, podrobnosti najdete v článku nazvaném Kortikoidy (kortikoidy jsou syntetika kortizolu). Kryoterapie se tedy může považovat za alternativu kortikoidů, sice značně dražší a méně účinnou, ale zdravotně nezávadnou!

Jak působila kryoterapie na mě

Kladně hodnotím zrychlené hojení zánětů a škrábanců a také krátkodobý ústup svědění. Proceduru jsem absolvoval celkem 15x, zpočátku 2x týdně, později 1x. Bohužel se u mě dlouhodobý účinek nedostavil. Už je to více let zpětně, tehdy jsem platil za jednu návštěvu tuším 150 Kč (pernamentka) a polária byly v celé ČR pouze dvě. V dnešní době nevím, v jakých hodnotách se ceny pohybují, ale polária vyrostly jako houby po dešti - tipuji, že konkurence cenu srazila.

Externí odkazy ohledně kryoterapie

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!