Když přijdete k doktorovi s těžkým atopickým ekzémem, pravděpodobně vám předepíše lázně. Doporučí vám ty, které se specializují na kožní choroby. Existuje celá škála procedur, které můžete v lázních podstoupit a pravděpodobně se u každých lázní budou lišit. Lázeňské metody obvykle řeší projevy atopického ekzému, spíše než příčiny.

Není se ale čemu divit. Léčba vážného atopického ekzému není možná za tak krátkou dobu pobytu (pravděpodobně nemůžete v lázních zůstat třeba rok). Personál v lázních dělá, co může, aby lidem alespoň pomohl. Léčbu si ale každý musí najít sám, to za vás nikdo neudělá.

Vedle fyzického účinku z lázeňských procedur pacient prochází i psychickou relaxací, protože se o nic nemusí starat a nemá žádný stres. Atopický ekzém je propojen s psychikou, proto se může pacient v lázních dočkat znatelného zlepšení. Bohužel návrat do reality po lázeňském pobytu obvykle s sebou přinese původní stresové prostředí.

Lázně Smrdáky

Já jsem byl v lázních jednou s měsíční dobou pobytu, jednalo se o lázně Smrdáky na Slovensku. Odnesl jsem si spoustu dobrých zážitků a znalostí. Absolvoval jsem procedury:

  • koupání ve vodě s vysokým obsahem síry (doplňování minerálů)
  • osvěcování kůže světelnými paprsky (opalování)
  • zábaly

Zvláštní je, že tam žádným způsobem neřešili stravování. Celkově mi procedury pomáhaly (těžko říct která, možná všechny v synergii), bohužel ne dlouhodobě (asi 14 dní po návratu se ekzémy opět zhoršily, možná ještě více, než jak byly předtím). Všechny léčby byly mířené pouze na projevy atopického ekzému, ty byly zmírněné, ale ekzém (ač nebyl vidět) bujel dál.

Nezanedbatelným přínosem tam pro mě byli tehdejší pacienti. Poznal jsem tam spoustu atopiků a jejich příběhů, zkušeností a znalostí. Tehdy mě to znatelně obohatilo a posunulo dál při hledání léčby, s některými atopiky jsem i po tak dlouhé době stále v kontaktu.

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!