Dívka u mořePři pobytu u moře je často reportováno znatelné zlepšení atopického ekzému. Je známo, že různé lokace mají na atopický ekzém různě silné účinky. Jako nejvíce prospěšné je považováno mrtvé moře (ve skutečnosti se jedná o jezero) díky unikátně velkému obsahu soli ve vodě. Pobyt u moře má primárně vliv na potlačování projevů atopického ekzému, ve většině případů nelze mluvit o léčbě a po určité době po návratu se ekzémy vrací.

Jak působí pobyt u moře

Aniž by si to lidé uvědomovali, pobyt u moře působí na lidský organismus a potažmo na atopický ekzém hned z několika pohledů:

  • změna podnebí - díky blízkosti moře je zde vysoká vlhkost vzduchu, ekzematická kůže je méně vysušována
  • změna oblasti - pokud je člověk přecitlivělý na nějakou složku ovzduší v blízkosti svého domova, je vysoká pravděpodobnost, že na vzdáleném místě daná alergizující složka nebude (znečištěné ovzduší je téměř všude, ale na různých vzdálených místech je znečištění tvořeno jinými složkami)
  • sluneční záření - u moře se člověk často opaluje, což snižuje imunitní reakce na kůži a plošky ekzémů se uklidní nebo i vymizí, tento efekt je podobný léčbě UV zářením
  • nestresové prostředí - při dovolené se člověk účinně zbavuje stresu a nemá žádné povinnosti. Atopický ekzém je úzce spojen se stresem jedince, stres (nebo jeho absence) může mít na ekzém zásadní vliv
  • minerály ve vodě - častým koupáním člověk kůží vstřebává minerály z vody, tento efekt je podobný koupání v soli ve vaně

Moje zkušenosti s pobytem u moře

U moře jsem byl několikrát, jednou až dvakrát ročně. I když na různých místech, pokaždé se jednalo o Chorvatsko. Délka pobytu byla od 8 do 15 dní a zlepšení atopického ekzému bylo v určité míře patrné vždy. Po návratu se ekzém navracel do původní podoby. Nejdéle to trvalo dva měsíce, nejdříve po 14 dnech - obecně se dá říct, že čím delší pobyt, tím delší účinky. Ale zároveň čím je ekzém horší, tím dříve se vrátí do původní podoby.

Až jsem uviděl a vyzkoušel, jaký je přínos pobytu a za jakou cenu, už jsem k moři znova nejel a hledal jsem jiné postupy vedoucí k léčbě ekzému. Máte někdo jiné zkušenosti s pobytem u moře? Byli jste u jiného moře, nebo dokonce u mrtvého moře? Podělte se o to v komentářích níže.

Jeden můj známý atopik se odstěhoval ze Slovenska do přímořského státu Costa Rica (Střední Amerika). Už před odstěhováním měl ekzém dost pod kontrolou (údajně jenom při velkém pocení kůže zarudla), tehdy ho měl pouze kolem krku. Po celou dobu pobytu byl bez ekzému (cca rok), ale pak začal více cestovat a žil v horších hygienických podmínkách. Ekzém se mu roznesl na 90% těla. Tahle skutečnost  značně vypovídá o tom, jaký může mít vliv změna prostředí na atopický ekzém.

Externí odkazy

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!