Na rozdíl od dřívějších časů dnes spousta lidí tráví většinu času v uzavřených prostorech. Díky uspěchané době si lidé nenacházejí čas na ty méně populární činnosti, jako je uklízení, utírání prachu, pravidelné praní a podobně. Aniž bychom to viděli, naše domovy jsou zaprášené, v matracích máme roztoče a divíme se, že atopický ekzém jako civilizační choroba je tak rozšířen. Naprosté minimum by mělo být alespoň starání se o pokoj, ve kterém spíme, protože v něm strávíme více než třetinu našeho života.

Pro atopika by měly být následující body samozřejmostí:

 • vysávat a utírat prach více než jednou týdně
 • prát ložní prádlo 2x do měsíce
 • pořídit si kvalitní matraci
 • pořídit si návlek na matraci nebo matracový chránič
 • zbavit se záclon, koberců, ubrusů
 • používat pouze volné vzdušné oblečení z čisté bavlny nebo lnu
 • udržovat relativní vlhkost v pokoji 40-50%
 • dodržovat správný, zdravý a především pravidelný spací režim
 • prát veškeré prádlo jen hypoalergenními pracími prostředky
 • zvážit pořízení čističky vzduchu
 • snažit se vyhýbat stresu

Matrace

Postel s matracíKvalitní matrace je důležitá pro každého, pro člověka trpícího atopickým ekzémem to platí dvojnásob. Dnes už existují matrace se speciálním povrchem, který brání přežívání roztočů a dokážou odvést statickou elektřinu. Matrace by měla být kvalitně větraná, aby nevznikalo teplé a vlhké prostředí, které je pro roztoče rájem. Dobrým zvykem je po spánku peřinu rozložit někde mimo matraci, ať nebrání větrání a ať se i peřina dobře provzdušní. Vhodným doplňkem pro matraci je návlek nebo matracový chránič. Lze ho sundat a vyprat na vyvářku s ostatním ložním prádlem.

Záclony, koberce, ubrusy

PokojZbavte se všeho, co není vyloženě nutné. Tyto doplňky jsou především lapači prachu, který se při každém zvíření (například při otevření dveří) dostane zpět do vzduchu. Záclony se perou jenom párkrát do roka a není jiný způsob, jak z nich nahromazený prach dostat. Vhodná je pro atopiky dřevěná podlaha, popřípadě lino. Ale pozor, linoleum musí být kvalitní, výpary z nekvalitního lina může značně uškodit i zdravému člověku, natož tak atopikovi.

Vlhkost vzduchu

Kapky vodyVlhkost vzduchu je pro atopický ekzém zvláště důležitá. Atopický ekzém se ve většině případů vyznačuje značnou suchostí kůže. Kůže je tím více suchá, čím víc přichází o vodu. Voda se v suchém prostředí vypařuje značně víc, než ve vlhkém a na kůži jsou pak kladeny vyšší nároky.

Pořiďte si nebo si půjčete přístroj na měření vlhkosti vzduchu (dnes se dají koupit digitální i do 200 Kč). Pro atopika je vhodná vlhkost kolem 50%. Pozor, vlhkost nesmí překročit 60%, protože už by vznikalo prostředí vhodné pro roztoče.

Zvýšit vlhkost lze hned několika způsoby. Můžete si po pokoji rozmístit nádobky s vodou (nejpřirozenější způsob, ale náročný na prostor a je nutné vodu co dva dny měnit). Existují speciální odpařovače, nádobky, které se dají zavěsit na radiátor. Teplo z radiátoru napomáhá odpařování vody. Další možností je přehazovat přes radiátor mokrý ručník, ale pozor, nesmíte mít pocit teplé vlhkosti ve vzduchu. Nejdražším a nejúčinnějším řešením je pořízení si speciálního přístroje pro zvlhčování vzduchu, dnes už často v kombinaci s čističkou a ionizátorem vzduchu. Na výběr třeba zde.

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!