Žena vysává pokojVysavače se dají zařadit do dvou kategorií. Prvním typem jsou vysavače na bázi filtrační. Nasátý vzduch prohánějí přes filtr (suchý nebo vodní), který má za úkol zachytit částečky prachu. Existují různě kvalitní filtry a jejich parametry udávají, jak malou částečku prachu dokážou zachytit. Druhým typem jsou vysavače fungující principu separace, jedná se o tzv. cyklonové vysavače. Proud nasátého vzduchu dokážou v otáčkách urychlit až na nadzvukovou rychlost a odstředivou silou se vyseparují částečky prachu.

Vysavač pro alergiky

Největším rizikem při vysávání je nízká účinnost vysavače. Levnější typy dokážou zachytit pouze větší kousky prachu a ty menší pak vypouští opět do vzduchu. Výsledkem je prachová bouře, tedy rozvířený prach po celém pokoji. Žádný vysavač nemá 100% účinnost, a proto se doporučuje, aby místo alergiků vysával někdo jiný.

Pro alergiky (a potažmo pro osoby trpící atopickým ekzémem) je nejvhodnější pořídit cyklonový vysavač. Bohužel se jedná o nejdražší typy (od 5 tis. Kč výše). Ale pozor, existují i levné cyklónové vysavače, nízká cena je vykoupena nižším výkonem (pomalejší proud vzduchu) a znatelně nižší účinností. Na vysavači se u osob s alergií nevyplatí šetřit.

Cyklónové vysavače mívají na výstupu ještě jednu filtrační linii navíc. Obvykle se jedná o nejúčinnější HEPA filtry, které zvýší účinnost vysavače o další podstatné procenta.

Na co si dát při koupi vysavače pozor

  • konstrukce vysavače - není výstupní otvor namířen k zemi? V praxi čistý vzduch proudící z vysavače dokáže rozvířit prach ještě dříve, než je vysán
  • vybavení vysavače - jsou spolu s vysavačem dodávány další násady (kartáč, aktivní násady, násada na úzké prostory)?
  • přívodní šňůra - dosáhne vysavač od zásuvky ke všem místům k vysávání? Praktická je přívodní šňůra se samonavíječem
  • volitelná síla sání - v mnoha případech je výhodné ručně regulovat sací sílu (ovládání umístěno obvykle na rukojeti trubice)

Vysavač LG

Pořídil jsem si cyklonový vysavač značky LG (vpravo na obrázku, dnes už se nevyrábí), který je certifikovaný pro alergiky. Pořizovací cena byla 6000 Kč. Jsem s ním velmi spokojen. Jedinou vadou na kráse je konstrukční vada - výstupní proud vzduchu míří k zemi a kvůli jeho síle je schopen rozvířit prach i několik metrů daleko. Není ale příliš těžký, proto si ho vždy vezmu do ruky a chodím s ním jako s příručním vysavačem. Věřím, že v dnešní době budou existovat alternativy, které tento problém nemají.

Centrální vysávání

Jednou z nejlepších investic při stavbě nového domu je vytvoření centrálního vysávacího systému. Jedná se o síť trubek rozvedených do každého pokoje v domě. Trubky jsou na stěnách vyvedeny podobně jako zásuvky. Do vyvedených trubek se při vysávání napojí hadice a všechen vzduch, co je vysán, je následně vyveden ven z domu. Tento typ vysávání je nejdražší, nejzdravější a nejúčinnější ze všech.

Robotické vysavače

Robotické vysavače jsou schopny vysávat automaticky bez pomoci člověka. Umí se dostat do všech míst, ke kterým vede cesta bez překážek. Jsou malé, proto snadno zajedou i pod postel. Pro tento typ vysávání je potřeba mít stále uklizeno, aby se na zemi nenacházely žádné předměty, které by mohly při průzkumu robota překážet. Nevýhodou použití robota je vysoká pořizovací cena, menší účinnost (roboti pracují na principu filtrace) a malý zásobník.

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!