Játra jsou zatěžována při konzumaci tučných a sladkých jídel, pochutin z bílé mouky nebo naopak nadměrným solením. Játra jsou zatěžována zejména při detoxikaci (očistě) organismu, která vždy probíhá při léčbě atopického ekzému. Aby játra byly schopny splnit zvýšené nároky při očistě, je vhodné jejich činnost podpořit. Je možné játrům značně odlehčit i změnou jídelníčku, při detoxikaci obzvlášť. Samotné očistě jater by měla předcházet očista střev, ať je organismus schopen toxiny účinně vyplavovat.

Očista jater - Ostropestřec mariánský

Nejvíce doporučovanou bylinou pro očistu jater je Ostropestřec mariánský. Existuje v mnoha podobách, semena, oleje, čaje, výtažky naložené v alkoholu a podobně. Každý výrobek má své užívání a jinou účinnost. Nejlepším způsobem je pořídit si nezpracovaná semena (ve zdravých výživách nebo v bylinářství), ty si ručně namlít a za čerstva užít. Účinné množství je 1x - 3x denně jednu lžičku namletého semene. Namletý ostropestřec se doporučuje rozmíchat ve vodě, jeho částečky jsou jemné a hrozí riziko vdechnutí. Je to ale časově náročné, kdo to chce jednodušší, může si pořídit přímo výtažek třeba zde.

Očista jater - ostatní metody

Pokud vás ostropestřec mariánský neuchvátil, uvádím zde další bylinky a metody používané při očistě jater. Jejich konkrétní použití a postupy naleznete na Internetu.

  • kořen pampelišky
  • vlaštovičník
  • měsíček lékařský
  • zeměžluč
  • olivový olej s čerstvou šťávou z grepfruitu

Externí odkazy o očistě jater

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!