Půsty jsou velmi dobrou metodou pro celkové očištění organismu od nahromaděných zplodin (přirozená detoxikace). Půst silně podporuje samoregenerační schopnost organismu, protože není vkládána energie do trávení. Tělo se pak více zaměří samo na sebe a začne pracovat na problémech, na které normálně nemá sílu. Z toho důvodu také půst doprovází silné bolení hlavy (tak silné, jak moc je silná detoxikace). Při půstu se tělo přepne do jiného režimu, což potvrdí každý, kdo půst alespoň jednou vyzkoušel.

Půst je velmi přístupnou metodou - nic nestojí (ve skutečnosti ušetříte) a je naprosto neškodný (zdravému člověku ani sedmidenní půst nemůže nijak uškodit, půst by neměli držet cukrovkáři, lidé s vážnou nemocí, lidé s vředy, v těhotenství a podobně). Ve skutečnosti půst nutně neznamená hlad - nejtěžší den je druhý, pak se střeva přepnou do úsporného režimu, kdy neočekávájí potravu a kručení v břiše nebo hlad úplně vymizí.

Jak naplánovat půst

Metod, jak plánovat půst, je více. Některé metody počítají s přípravou (třeba den pouze se zeleninovými šťávami), jiné zase s pomalým prodlužováním doby půstu. Já si oblíbil druhou zmíněnou metodu:

  • nejprve provést 3 jednodenní půsty, vždy s týdenním rozestupem (tedy třeba 3 pátky za sebou)
  • čtvrtý týden provést třídenní půst (od pátku do neděle)

To je základ ohledně četnosti. Kdo chce jít dál a dosáhnout vyšší detoxikace, provede další dva kroky:

  • opět 3 stejné jednodenní půsty (hned ten další týden po tom třídenním)
  • osmý týden 7 denní půst (od pátku do čtvrtku)

Jak provést půst

  • půst vždy začínáme po večeři (jdeme spát), další dny (1, 3 nebo 7 dní) držíme půst a následující ráno můžeme zase začít jíst
  • v den půstu je zakázána jakákoliv potrava a pijeme pouze vodu (nesmíme ani čaj, minerálky a podobně)
  • následující ráno po půstu začínáme se stravou zvolna, na snídani zeleninové šťávy, později lehká jídla (třeba zeleninový salát), k večeru rýži se zeleninou

Jídlo v době půstu

Ještě jednou je potřeba upozornit, že v době půstu se nesmí nic jiného, než čistá neperlivá voda (balená nebo z kohoutku, někdo doporučuje pít pouze destilovanou vodu). Člověk se musí vyvarovat všemu, co by mohlo probudit střeva z úsporného režimu (což dokáže i čaj). Jinak se nejedná o půst, ale o hladovku! U hladovky jsou jiné cíle, než detoxikace a nemám žádné informace o tom, že by hladovka pomáhala na atopický ekzém.

Velmi významný v době půstu je zvýšený pitný režim, minimálně 3 litry vody denně (optimálně 4-5). Tekutiny mají za cíl vyplavovat toxiny z těla (méně bude bolet hlava, zabráníte bolesti kloubů a podobně).

Atopický ekzém a půst

Moje zkušenosti s atopickým ekzémem v kombinaci s půstem jsou velmi dobré. Už ke konci prvního dne půstu dojde k celkovému zklidnění ekzému, půst působí na ekzém blahodárně. Velmi důležitým efektem půstu je i očista střev, což je při léčbě atopického ekzému jeden z nejpodstatnějších kroků.

Externí odkazy o půstu

Výborné informace o půstu naleznete na stránkách www.pust.cz (nenechte se odradit jejich vzhledem). Tyto stránky píše člověk, který dlouhodobě experimentuje přímo na sobě. Čtivou formou podává velmi cenné informace z první ruky. Jako letec absolvuje velmi přísné lékařské prohlídky a podrobně popisuje jejich průběh a komentuje výsledky. Jedna ze zevrubných lékařských kontrol byla i v 30. den jeho půstu - výsledky potvrdili správnost jeho metod a celkovou nezávadnost půstu.

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!