Zeleninová šťávaČerstvé ovocné a zeleninové jsou vynikajícím zdrojem vitamínů a minerálů, které jsou účinně vstřebávány ledvinami. Toto je obzvlášť výhodný způsob pro osoby trpící atopickým ekzémem, protože ti mají často zanesená a neefektivně pracující střeva. Šťávy musí obsahovat co nejmenší množství dužiny, aby byly rychle vstřebatelné (například nevhodná koncentrace je džus). Šťávy mají také detoxikační účinek díky nastartování a nabuzení organismu. Ovocné šťávy je potřeba pít střídmě, zatímco zeleninové šťávy je možné konzumovat v libovolném množství (v některých publikacích se doporučuje více než půl litru denně). Ovocné i zeleninové šťávy mají zásadotvorný účinek, což napomáhá dosažení kyselinobazické rovnováhy v organismu.

Odšťavňovače

Existuje několik typů odšťavňovačů, které se od sebe liší zejména svou výtěžností a kvalitou výsledné šťávy (tedy množstvím přítomné dužiny). Cenově nejdostupnější jsou odstředivé odšťavňovače, tvoří hodně pěny a výslednou šťávu je dobré ještě přesít přes jemné sítko. Jsou schopné odšťavnit měkké i tvrdé ovoce i zeleninu. Komplikací je listová zelenina a byliny. Šnekové odšťavňovače mají výhodu v nízkých otáčkách, kdy ve šťávě zachovají více enzymů. Poradí si i s listovou zeleninou a bylinami, ty se ale mohou namotat na šnek a komplikuje to jejich čištění. Proto vznikla nejdražší kategorie dvouhřídelových odšťavňovačů, kde dva šneky pracují proti sobě a tím zabrání namotávání listů a bylin na hřídele.

Ovocné šťávy

Ovocná šťávaLze vzít jakékoliv ovoce a to nechat odšťavnit s jiným, nejsou žádné doporučené kombinace, všechno záleží na fantazii a experimentování. Citrusové plody obsahují kyselinu citrónovou, která je nejúčinnější při odstraňování škodlivin a toxinů ze střev. Ovocné šťávy obsahují přírodní cukr ve velké míře, který mimo jiné podporuje růst kvasinek v těle, proto je vhodné pít šťávy pouze omezeně, třeba 2dl denně.


Zeleninové šťávy

Stejně jako u ovocných šťáv i tady je zapotřebí především fantazie. Nejčastěji používanou a nejdostupnější zeleninou bývá mrkev, červená řepa a okurka. Různými kombinacemi lze dosáhnout velmi odlišných chutí a každý si musí stejně jako u jídla najít své kombinace zeleninových šťáv, které mu budou chutnat. Kromě odšťavnění je také možné si připravit různé zdravé smoothie v mixéru.

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!