Strava

Zátiší z potravinLéčba atopického ekzému se nikdy neobejde bez změny stravy. Každé tělo je ale natolik odlišné, že každý si musí najít sám své stravovací návyky, které mu budou vyhovovat a prospívat. Základním stavebním kamenem je vyhýbání se alergenům - už jenom ty má každý jiné. Strava je současně jednou z nejsložitějších disciplín, kterou je potřeba při léčbě ekzému zvládnout. Kdo v tomto oboru tápe, nevidí souvislosti a nechce si vytvářet vlastní jídelníček, může zvážit přechod na alternativní způsob stravování s přesně danými pravidly a již vytvořenými jídelníčky. V souvislosti s atopickým ekzémem i jinými civilizačními chorobami se nejvíce doporučuje dobře sestavené veganství (nyní, 2017 už jsem 8 let veganem a přítelkyně 10 let). Přítelkyně učí na svých kurzech jak dobře sestavit rostlinnou stravu, nebo i jen jak omezit živočišné produkty a nahradit je správně. Např. jak plnohodnotně nahradit mléčné výrobky, aby vám nic nechybělo, jak odlehčit tělu omezením nebo vynecháním masa, jak si díky ozdravení stravy zvýšit množství vitamínů a minerálů. Kurzy najdete zde: http://www.vitalcentrum.cz/kurzy-skoleni/

Maso a ryby, jaké jsou jejich rizika, o kterých se nemluví?

Již za 14 dní začínají Vánoční svátky a většina z nás se vydá na nákup sladkovodních ryb (kaprů), nebo mořských ryb. Chci vás proto upozornit na důležité informace, které nám rybí průmysl a reklamy na „zdravé ryby“ neříkají a v čem mohou být ryby nebezpečné. Žijeme v době, kdy máme prostředí zatíženo velkým množstvím škodlivin (pesticidů, těžkých kovů, a dalších látek), ale málokdo ví, že správným výběrem potravin si můžeme 100x až 1000x snížit množství škodlivin, které přijmeme. 

Celý článek...

Noni

Co je Noni?

Noni je druh léčivého plodu, který přirozeně roste na Tahiti. Většina lidí u nás jej nezná, neprodává se na pultech, protože rychle oxiduje. Díky tomu, že není trvanlivé, zpracovává se do tzv. Noni džusu.

 

Vyzkoušení Noni

Celý článek...

Stévie místo cukru

Stévie sladká (Stevia rebaudiana) je malá rostlina, kterou je možné pěstovat i za oknem. Její unikátní vlastností je obsah látky steviosid, který plní funkci náhradního sladidla. Atopici již z článku o kvasinkách vědí, že účinky běžného cukru jsou pro ně nevhodné, protože okyselují organismus a podporují růst kvasinek.

Celý článek...

Rakytník řešetlákový a rakytníkové bambucké máslo

Rakytník je až 2 metry vysoký keř, jehož plody mají kyselkavou chuť a jsou výjimečně bohaté na vitamíny, zejména se jedná o A a C. Vitamín A je potřebný k výstavbě kůže a vitamín C dokáže účinně podporovat imunitu. Z rakytníku se vyrábějí různorodé výrobky, jak ke konzumaci, tak i pro vnější užití.

Celý článek...

Kvasinky a kandidóza

Candida albicans je druh kvasinky vyskytující se ve střevní a ústní mikroflóře. Jedná se o houbu, která je nepostradatelnou součástí lidského organismu a u zdravého člověka je v rovnováze a symbióze s ostatními mikroorganismy. Kvasinky se v důsledku narušení této rovnováhy dokážou přeměnit na invazivní formu (kandidóza), přemnoží se, prorůstají sliznicemi a způsobují tím zdravotní problémy. Jedním z příznaků přemnožené kvasinky může být i atopický ekzém.

Celý článek...

Alternativní stravování

Pro atopické ekzematiky je vhodné změnit jídelníček. Atopik se musí nejen vyvarovat alergenům ve stravě, ale vynechat i potraviny, které ho zatoxikovávají, zahleňují nebo mu zanáší střeva. Jídelníček je možné konzultovat s odbornými poradci nebo je možné sáhnout po nějakém alternativním stravovacím stylu. Alternativní stravování můžeme brát jako zaběhnutý soubor pravidel, který ale nemusíme dodržovat striktně. Každý by si měl najít svůj zdravý způsob stravování, který mu vyhovuje.

Celý článek...

Alergeny ve stravě

Spousta lidí trpí alergií na nějakou potravinu, aniž by si to uvědomovali. Alergie se může projevit v mnoha podobách, od svědění v krku, v uších, nevolností, nadýmáním, těžkostí v oblasti žaludku a podobně. Projevy mohou být i tak slabé, že je může člověk někdy jen stěží poznat. Některé alergeny mohou zásadně zhoršovat atopický ekzém a zároveň nemusí způsobovat žádné další potíže. Nejčastějšími alergeny jsou mléčné výrobky, pesticidy v zelenině a chemické přísady v potravinách.

Celý článek...

Vitamíny a minerály

Proces obnovy kůže u zdravého člověka trvá přibližně měsíc. Atopický ekzém se projevuje především suchou kůží (existují i mokvavé ekzémy). Odumřelé buňky na kůži odpadávají značně rychleji a samotný proces obnovy se urychluje i víc než o polovinu. Urychlená stavba buněk kůže spotřebovává nadměrné množství minerálů a vitamínů. Běžnou stravou, navíc se zanesenými střevy, je velký problém potřebné prvky tělu dodat. Atopikům značně pomáhá zvýšený příjem minerálů a vitamínů, lze to provést hned několika způsoby.

Celý článek...

Mléčné výrobky

Nežádoucích účinků při konzumaci mléčných výrobků je hned několik. Pro zájemce na konci článku uvádím odkazy na vědecké studie. V tomto článku se ale budu pouze zabývat mléčnými výrobky ve spojitosti s atopickým ekzémem.

Celý článek...

Strava podle krevních skupin

Jedná se o změnu stravování s přihlédnutím k různým fyziologickým vlastnostem každé krevní skupiny (A, B, AB a 0). Existují teorie, které pro každou skupinu vymezují doporučené a nedoporučené potraviny. Pokud se těchto doporučení strávník drží, mělo by mít za následek nižší zatěžování těla nevhodnými potravinami a celkově lepší rovnováhu organismu.

Celý článek...