Spousta lidí trpí alergií na nějakou potravinu, aniž by si to uvědomovali. Alergie se může projevit v mnoha podobách, od svědění v krku, v uších, nevolností, nadýmáním, těžkostí v oblasti žaludku a podobně. Projevy mohou být i tak slabé, že je může člověk někdy jen stěží poznat. Některé alergeny mohou zásadně zhoršovat atopický ekzém a zároveň nemusí způsobovat žádné další potíže. Nejčastějšími alergeny jsou mléčné výrobky, pesticidy v zelenině a chemické přísady v potravinách.

Pro atopika je žádoucí, aby rozpoznal své alergeny a začal se jim vyhýbat, pokud je to možné. Je nutné vysadit anitihistaminika, jinak projevy alergie budou potlačeny a atopik své problémy nemusí zjistit. Lze zjistit osobní alergeny z krevního obrazu (návštěvou lékaře nebo existují specializované firmy). Samotných testů jsou tisíce, proto se nejdříve zjistí alergie na směs (například traviny, prach a podobně) a u pozitivních směsí se následně hledají konkrétní alergeny (která travina, roztoči). I před odběrem krve je nutné vysadit antihistaminika minimálně na 3 dny.

Osobní alergeny mohou stále přibývat, proto je potřeba nezastavit se v hledání a stále testovat nové potraviny. Některé alergeny mohou být znehodnoceny další úpravou (vařením, zavařením, pečením, nebo i odstáním - např. nechat 20 minut na vzduchu nastrouhané jablko). Různé odrůdy mohou mít své alergeny (typicky zelené jablko a červené jablko), dokonce mohou být i sezónního či jednorázového charakteru (např. jablka ošetřena nějakým pesticidem).

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!