Pro atopické ekzematiky je vhodné změnit jídelníček. Atopik se musí nejen vyvarovat alergenům ve stravě, ale vynechat i potraviny, které ho zatoxikovávají, zahleňují nebo mu zanáší střeva. Jídelníček je možné konzultovat s odbornými poradci nebo je možné sáhnout po nějakém alternativním stravovacím stylu. Alternativní stravování můžeme brát jako zaběhnutý soubor pravidel, který ale nemusíme dodržovat striktně. Každý by si měl najít svůj zdravý způsob stravování, který mu vyhovuje.

Není vhodné kompletně změnit jídelníček ze dne na den. Dobrým způsobem je postupné zařazování nových potravin a postupné nahrazování těch používaných. Základním pravidlem při navrhování nového jídelníčku je zachování co největší pestrosti potravin. Zajděte do zdravých výživ a inspirujte se, pravděpodobně naleznete mnoho nových pochutin, o kterých jste dříve ani neměli tušení, že existují. S novými potravinami experimentujte, obvykle záleží na přípravě - špatnou přípravou jídla člověku nové pochutiny nemusí chutnat a byla by škoda je kvůli tomu z jídelníčku vyřadit.

Veganství

Veganství se v České republice těší čím dál větší oblibě. Jedná se o způsob stravování, při kterém se nepožívají žádné živočišné výrobky. To je obzvlášť výhodné pro atopický ekzém, neboť mléčné výrobky bývají nejčastější příčinou atopického ekzému. Moderní výzkumy ukazují, že veganství není jakkoliv méněcennější strava než konvenční stravování. Všechny důležité živiny jsou ve veganské stravě obsaženy.

U veganství platí pravidlo pestré stravy dvojnásob. Mnoho lidí začíná veganství tím způsobem, že se upnou na pečivo. Zachovají konvenční stravu, kterou ochudí o živočišné potraviny. Tito vegani rychle končí v nemocnicích. Není to ale vinou samotného veganství, nýbrž nezvládnutí jídelníčku. Než se rozhodnete aplikovat veganskou stravu, musíte si o ni něco načíst, sehnat nějaké recepty. Ideální je, pokud máte poblíž zkušenějšího vegana, můžete s ním svůj jídelníček konzultovat.

Zajímavost: mistr světa v Thajském boxu v super těžké váze Jan Müller je vegan.

Vegetariánství

Vegetariánství je stravovací styl, který zakazuje konzumaci veškerého masa. Na rozdíl od veganství je vegetariánství pro atopický ekzém nevhodný způsob stravování. Náhradami za maso obvykle bývají sladká jídla a mléčné výrobky. Často se toto stravování používá jako přechod k veganství, ale i dočasné zvýšení mléčných výrobků a sladkých jídel může mít značné negativní následky na atopickém ekzému.

Zajímavost: miss světa 2010 Alexandrie Mills Lousiville je vegetariánka.

Vitariánství, fruktariánství, makrobiotika, dělená strava

Existují i další styly stravování, které se ale v České republice vyskytují zřídka. Osobně nemám žádné informace o jejich účincích na atopický ekzém, a proto bych vás chtěl vyzvat, pokud máte nějaké znalosti nebo zkušenosti z daného oboru, podělte se o ně níže v komentářích nebo v diskuzním fóru.

  • vitariánství - syrová strava
  • fruktariánství - ovocná strava
  • makrobiotika - strava podle principu jin a jang, jedná se o převážně vařenou stravu
  • dělená strava - cílem je nemíchat potraviny a tím nezatěžovat trávení

Externí odkazy o stravování

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!