Candida albicans je druh kvasinky vyskytující se ve střevní a ústní mikroflóře. Jedná se o houbu, která je nepostradatelnou součástí lidského organismu a u zdravého člověka je v rovnováze a symbióze s ostatními mikroorganismy. Kvasinky se v důsledku narušení této rovnováhy dokážou přeměnit na invazivní formu (kandidóza), přemnoží se, prorůstají sliznicemi a způsobují tím zdravotní problémy. Jedním z příznaků přemnožené kvasinky může být i atopický ekzém.

Kandidóza - příčiny vzniku

 • oslabená imunita - zejména u atopického ekzému, kdy ekzematici cíleně používají prostředky na regulování imunitních reakcí (kortikoidy, imunomodulátory, antihistaminika)
 • léčba antibiotiky - antibiotika mají za cíl ničení choroboplodných bakterií, současně ale ničí i ty prospěšné (prospěšné mikroorganismy jsou na ústupu a jejich místo zabírá méně choulostivá kvasinka)
 • nerovnováha střevní mikroflóry - nejčastěji způsobená moderními potravinami (pesticidy, éčka)
 • špatná strava způsobující překyselení organismu - kvasinka ke svému rozvoji potřebuje kyselé prostředí, snadno se přemnoží v organismu s narušenou acidobazickou rovnováhou
 • přílišné množství cukru v krvi - například při cukrovce
 • oslabená funkce střev - díky zaneseným střevům, střevní alergií na potraviny, genetickými dispozicemi a podobně

Test na kandidózu

Nejpřesnějším a nejjistějším způsobem je návštěva lékaře, který dokáže zjistit přemnožení kvasinky z krevních rozborů, kousků kůže, stěrů z ústní dutiny, vyšetřením sekretů, moči nebo stolice.

Druhým, méně přesným způsobem, který ale může provést každý sám, je tzv. Candida saliva test (tedy test na přemnožení kvasinky ze slin, známý je také název Candida spit test).

V dnešní době bývá tento test zpochybňován (např. ve známém anglickém článku Candida Spit Test And Why You Should Ignore It). Pokud nemáme jistotu, zdali tento test je spolehlivý, raději ho nebudeme provádět. Pro člověka postiženého atopickým ekzémem je případné svedení na špatnou cestu značně nepříjemné.

Jak bojovat proti přemnožení kvasinky

Existují mnohé bylinné a chemické prostředky, které jsou účinné proti kvasince. Bohužel se po těchto prostředcích kvasinka často opětovně přemnoží. Jediná známá účinná léčba je změna stravy. Nastolení přirozené rovnováhy v organismu po kandidóze může trvat i několik let, proto se spíše jedná o kompletní přeměnu stravovacích návyků.

Základem je snaha navrátit organismus do acidobazické rovnováhy, snažíme se tedy jíst především zásadotvorné potraviny a omezujeme kyselinotvorné.

Základní pravidla pro stravu při kandidóze

Následující pravidla jsou základem při léčbě kandidózy. Doporučených a nedoporučených potravin existují celé seznamy, odkazy na příslušné články naleznete na konci tohoto textu.

 • zcela zakázaný je cukr a umělá sladidla (vyjma stévie), káva a černý čaj
 • omezeně konzumujeme ovoce
 • vyhýbáme se mléčným výrobkům
 • vynecháváme bílé pečivo a produkty z kvasnic (nemůžeme tedy běžný chléb, ale můžeme kváskový)
 • bílou mouku nahrazujeme celozrnnou
 • omezujeme alkohol

Prostředky při léčbě kandidózy

 • aktuálně bych nejvíce doporučil pH balance produkt z řady Protopan, která je zaměřena přímo na atopický ekzém

Moje zkušenosti s kandidózou

Candida spit test mi vyšel pozitivně. Léčbu jsem začal přísnou dietou po dobu 9 týdnů - tři týdny pouze čerstvá zelenina, druhé tři týdny jsem začal lehce zapojovat povolené obiloviny, třetí tři týdny jsem začal jíst luštěniny. V průběhu jsem ztratil na váze, vypadal jsem jako smrtka, necítil jsem se zdravě, doprovázel mě všudypřítomný hlad, nebyl jsem schopen se povolenými potravinami nijak zasytit. Tuto cestu nikomu nedoporučuji, mám za to, že to bylo pro tělo více škodlivé než přínosné.

Po této dietě mi Spit test vyšel stále pozitivně, ale podle reakce slin ve vodě byla kandidóza už značně slabší. Dále jsem se začal navracet k původní (veganské) stravě s omezováním nedoporučených potravin.

Tato dieta je jedna z těch "více procedur", co jsem aplikoval při své léčbě atopického ekzému najednou. Ne dlouho po této dietě se mi atopický ekzém značně zlepšil. Otázkou zůstává, zdali to bylo kandidózou. Spíše to přisuzuji jako zásluhu změněné stravy v kombinaci s dalšími procedurami.

Trochu dnes lituji, že jsem si kandidózu nejprve u lékaře nepotvrdil.

Máme se zajímat o kandidózu?

Kandidóza je častou příčinou atopického ekzému, a proto by měla být předmětem pozornosti každého ekzematika, který se dlouhodobě nedokáže svého onemocnění zbavit jinými prostředky. Naneštěstí je problematika kvasinek a kandidózy natolik obsáhlá a komplexní, že si vyžádá hodně času na studování a mnoho úsilí při léčbě. Předtím, než začneme kandidózu léčit, je vhodné si její přítomnost ověřit u lékaře. V opačném případě můžeme vynaložit značnou snahu zbytečně.

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!