Nežádoucích účinků při konzumaci mléčných výrobků je hned několik. Pro zájemce na konci článku uvádím odkazy na vědecké studie. V tomto článku se ale budu pouze zabývat mléčnými výrobky ve spojitosti s atopickým ekzémem.

Člověk jako jediný z celé živočišné říše pije mateřské mléko i v dospělosti. Stejně tak jako jediný pije mateřské mléko od jiného živočišného druhu. Mateřské mléko je svým složením předurčeno vývoji mláďat. Z těchto důvodů je pro člověka konzumace jakýchkoliv mléčných výrobků nepřirozená.

Zajímavost: 90% veškeré populace světa trpí intolerancí na mléko. Nejmenší výskyt intolerance je v Evropě, proto tento fakt tolik nevnímáme, když kolem nás pije mléko skoro každý. Podrobnosti v odkazech na konci článku.

Mléčné výrobky a atopický ekzém

Mléčné výrobky zahleňují organismus (zanášejí se střeva, více smrkáme, více hlenů se tvoří v krku atd.). Zanesená střeva jsou zejména pro atopiky nepříjemným vedlejším účinkem, protože se snižuje vstřebatelnost látek z potravy a snižuje se očistná schopnost těla. Jedním z prvních kroků při léčbě atopického ekzému by mělo být omezení konzumace mléčných výrobků, ideálně jejich úplné vyřazení.  Znám osobně jednu atopičku, která se ekzému zbavila pouze vyloučením mléčných výrobků ze stravy.

Zajímavost: usazeniny na stěnách střev mohou vážit až 12 kilogramů!

Náhrady mléčných výrobků

Největší komplikací pro lidi, kteří chtějí mléčné výrobky ze stravy vynechat, jsou jejich zvyky. Ví, kde kupovat jogurty, sýry, mají oblíbená jídla a jejich kombinace. Náhrad za mléčné výrobky existuje obrovské množství (jenom místo mléka jsou desítky rostlinných produktů s velmi podobných chutí, stačí jen najít tu, co vám nejvíc vyhovuje). Obecně pro každý živočišný produkt nabízejí výrobci hned několik rostlinných výrobků. Nejlepším postupem je zajít do nějaké zdravé výživy a začít experimentovat. Postupně tak můžete nahrazovat mléčné výrobky tím, co vám chutná.

Vyzkoušejte 3 měsíce vysazovat mléčné výrobky. Ucíte změny na sobě a pravděpodobně se k nim už nebudete chtít vracet. 

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!