Stévie sladká (Stevia rebaudiana) je malá rostlina, kterou je možné pěstovat i za oknem. Její unikátní vlastností je obsah látky steviosid, který plní funkci náhradního sladidla. Atopici již z článku o kvasinkách vědí, že účinky běžného cukru jsou pro ně nevhodné, protože okyselují organismus a podporují růst kvasinek.

Jak chutná Stévie

Stévie je 200x-300x sladší než běžný cukr. Proto na oslazení čaje nám stačí nabrat pár gramů prášku na špičku nože. Množství, v jakém Stévii dodávají výrobci (malý kalíšek s práškem), nám vydrží i měsíce. V případě vlastního pěstování Stévie máme za oknem nevyčerpatelný a stále přístupný zdroj sladidla.

Na jazyku rozdíl oproti běžnému cukru poznáme, je to trochu něco jiného. Stévii vnímají chuťové pohárky více v zadní části jazyka. Dá se říct, že vnímání chuti je jenom o zvyku. Kdyby někdo od narození používal pouze Stévii a pak by vyzkoušel cukr, také by mu chutnal trochu neobvykle.

Někteří cukrovkáři a osoby s nadváhou používají ke slazení výhradně Stévii.

Stévie na našem trhu

Stévie (prášek z DM)Oproti umělým sladidlům má Stévie velkou výhodu, protože není chemického původu a nejsou k její konzervaci potřebné další chemické aditiva (na rozdíl od například zdraví škodlivému aspartamu). Prášek ze Stévie je rozšířený i na našem trhu, dá se koupit jako prášek i v kapičkách.

Externí odkazy

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!