Stévie sladká (Stevia rebaudiana) je malá rostlina, kterou je možné pěstovat i za oknem. Její unikátní vlastností je obsah látky steviosid, který plní funkci náhradního sladidla. Atopici již z článku o kvasinkách vědí, že účinky běžného cukru jsou pro ně nevhodné, protože okyselují organismus a podporují růst kvasinek.

Jak chutná Stévie

Stévie je 200x-300x sladší než běžný cukr. Proto na oslazení čaje nám stačí nabrat pár gramů prášku na špičku nože. Množství, v jakém Stévii dodávají výrobci (malý kalíšek s práškem), nám vydrží i měsíce. V případě vlastního pěstování Stévie máme za oknem nevyčerpatelný a stále přístupný zdroj sladidla.

Na jazyku rozdíl oproti běžnému cukru poznáme, je to trochu něco jiného. Stévii vnímají chuťové pohárky více v zadní části jazyka. Dá se říct, že vnímání chuti je jenom o zvyku. Kdyby někdo od narození používal pouze Stévii a pak by vyzkoušel cukr, také by mu chutnal trochu neobvykle.

Někteří cukrovkáři a osoby s nadváhou používají ke slazení výhradně Stévii.

Stévie na našem trhu

Stévie (prášek z DM)Oproti umělým sladidlům má Stévie velkou výhodu, protože není chemického původu a nejsou k její konzervaci potřebné další chemické aditiva (na rozdíl od například zdraví škodlivému aspartamu). Prášek ze Stévie je na našem trhu relativně čerstvou záležitostí (např. oproti cukru nebo používaným umělým sladidlům), proto ještě není dostatečně známý a rozšířený.

Přesto Stévii snadno koupíte, např. nově i v naše e-shopu, kde najdete i spoustu jiných zdravých potravin a produkty vhodné na kvasinky.

Externí odkazy

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!