Proces obnovy kůže u zdravého člověka trvá přibližně měsíc. Atopický ekzém se projevuje především suchou kůží (existují i mokvavé ekzémy). Odumřelé buňky na kůži odpadávají značně rychleji a samotný proces obnovy se urychluje i víc než o polovinu. Urychlená stavba buněk kůže spotřebovává nadměrné množství minerálů a vitamínů. Běžnou stravou, navíc se zanesenými střevy, je velký problém potřebné prvky tělu dodat. Atopikům značně pomáhá zvýšený příjem minerálů a vitamínů, lze to provést hned několika způsoby.

Jsou 3 formy, ve kterých se minerály a vitamíny vyskytují:

  • běžná forma - koupíte velmi levně, ale skutečná vstřebatelnost z množství uvedeném na obalu se pohybuje kolem 5%
  • chelátová forma - vstřebatelnost bývá kolem 40 - 60 %, zde najdete v našem e-shopu chelátové vitamíny a minerály, s kterými máme dobrou zkušenost
  • koloidní forma - vstřebatelnost těchto minerálů dosahuje až 95%

Minerály a vitamíny ve stravě

Minerálů a vitamínů prospěšných na tvorbu kůže jsou desítky. Není vhodné jít do lékárny pořídit si jeden doplněk na každý vitamín a minerál zvlášť. Neuměli bychom správně prvky zkombinovat, aby působily v synergii a aby se vzájemně nerušily. Efektivní cestou je užívat multiminerály a multivitamíny. Jejich obsahy jsou správně nakombinované už od výrobce a tělo si z nich vytáhne to, co potřebuje.

Osobně doporučuji multiminerál a multivitamín VM-75 od firmy Solgar (odkaz na stránky výrobce na konci článku), protože tablety neobsahují chemické přísady a jsou v chelátové formě. Můžete si ho nechat zaslat spolu s dalšími doporučenými prostředky pro léčbu atopického ekzému. Žádoucí je výrobky střídat, zkoušet jiné firmy a jiné kombinace. Žádný multiminerál a multivitamín není univerzální.

Před užíváním potravinových doplňků musí proběhnout očista střev, jinak střeva, stejně jako ze stravy, nedokážou účinně vstřebat prvky ani z doplňků. Výsledkem by byla pouze značně drahá stolice.

Potravinové doplňky nejsou náhradou za pestrou stravu. Drtivá většina lidí stále potřebuje upravit svůj jídelníček. Neexistuje přirozenější způsob příjmu minerálů a vitamínů, než ze stravy.

Mořská sůl

Pokud je na tom atopik tak dobře, že dokáže vydržet alespoň 20 minutovou koupel, je vhodné do léčby zařadit mořskou sůl. Mořská sůl obsahuje velké množství minerálů, které se rozpustí ve vodě a tělo je vstřebá kůží. Jedná se o způsob, který nejméně zatěžuje orgány a není závislý na stavu střev. Proto mořská sůl atopikům na jejich ekzém pomáhá.

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!