Dobrý deň

Manželka má atopický ekzém od narodenia, pričom už niekoľko krát ležala kvoli nemu aj v nemocnici. Syn má AE od cca 8 mesiacov, keď ho manželka prestala kojiť (teraz má vek 6 rokov). Vďaka tejto stránke sa nám ucelil prehľad o AE a chcem Vám aj týmto poďakovať, že sme dokázali viac ako rok vydržať bez liekov na vnútorné používanie (equoral, zodac, zyrtec a pod.) a to aj vďaka sezónnemu vyradeniu mlieka, užívaniu chlorelly a vitamínov a pod. Každý rok sa snažím plánovať dovolenky tak, aby sa zmiernili prejavy AE (tzn. kúpele na Slovensku/Maďarsku, more a pod.). Minulý rok sme mali veľmi dobrú skúsenosť s dovolenkou pri mori, kde som naplánoval ísť do lokality pri Nine (Sabunike). Nachádza sa tu liečivé bahno, ktoré má zaujímavé účinky na AE. Avšak upozorňujem Vás, že cca 80% ľudí chodieva na zlú lokalitu tohto bahna, kde je zmiešané s pieskom a nemá také dobré účinky a môže spôsobovať svrbenie. Správnu lokalitu sme našli asi až na 3-tí deň. To znamená, že recenzie na internete nie sú vždy kladné nie len z tohto dôvodu. Proste domáci tam nechodia, ale ľudí je tam hojne. Dokonca Vás tam zavedie aj značenie pre turistov..

Keď sme išli do danej lokality, manželka mala AE v zlom stave (uvažovalo sa, že pôjde ležať do nemocnice na preliečenie, lebo bola spuchnutá pod kožou). prvých 7 dní nemohla ani vojsť do mora, lebo ju telo štípalo na nevydržanie. Našťastie chodievala raz do dňa sa nabahniť. Ako som sa aj porozprával s domácimi a dočítal na internete, bahno nemá účínky ihneď priaznivé. Prvá reakcia bola, že sa jej rany začali "otvárať" a exzém sa zhoršil. Po asi troch dňoch sa však stav začal lepšiť. Odvodzujem si to tak, že bahno "vyťahovalo" z tela podkožný opuch. Po týždňovej aplikácii manželka už dokázala ísť do mora a za 11 dní pri mori sa jej stav výrazne zlepšil (staré ekzematické miesta zbledli a boli neopálené). Syn od doby pri mori už skoro rok nemal zvýšené prejavy AE. Neboli sme dokonca s ním ani u kožnej. AE sa mu tvorí len na rukách a pod kolenami.

Aplikácia bahna (cítiť po síre) by mala byť (ak si dobre pamätám) taká, že sa nanesie na telo (okrem oblasti obličiek a srdca) na cca 20-30 min (cca dokiaľ bahno zaschne). Počas tohto času by ste mali byť na slnku, aby sa bahno nahrievalo na pokožke, prípadne sa vytváral pot. Potom by sa malo umyť (my sme ho umývali v sprche, alebo v mori). Nanášanie bahna zozačiatku štípe. Bahno sa nedá prenášať domov. Vydrží cca max.8 hodín, keď si ho odnesiete. "Potom sa pokazí".

O tomto bahne by sa dalo ešte viac písať, ale to podstatné som snáď vystihol. Neviem, ako dlho bude možné ho takto voľne využívať, lebo časť s bahnom odkúpili severania (neviem či to boli Dáni, alebo Nóri) a plánuje sa tam urobiť zdravotné stredisko. Po 5 rokoch odkúpenia však stavba zatiaľ nezačala, kvoli podložiu. Aspoň takto nám to hovorili domáci zo Sabunike.

Do Sabunike sa chystéme okolo 15.júna opäť. Prajem Vám príjemný deň a veľa trpezlivosti pri liečení prejavov AE.

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!