Ahoj!
Odmalička trpím AE a jako mnohým jiným se mi před pubertou kůže dala do pořádku a v dospělosti (25 let) se potíže vrátily. Netvrdím, že mám recept, který každému pomůže, ale rád s vámi sdílím své objevy. Nic moc z toho, co mi pomáhalo v dětství (krom kortikoidů) nemělo v dospělosti účinek a mnoho přípravků mi kůži naopak dráždilo. Nebudu popisovat utrpení, jaké jsem prožil, protože popsat se to nedá a mnozí z vás to stejně znají. Poznamenalo mě to dost. Nyní mám kůži, se kterou konečně můžu žít bez větších omezení a je to skvělé.
Eliminaci potravin, pokud na ní nemáte prokázanou alergii nebo intoleranci nepovažuji za potřebnou. Zkoušel jsem vyloučit mléčné výrobky, lepek i jiné věci, avšak výsledek žádný prokazatelný. To, že je třeba se ke svému tělu chovat uctivě a je třeba jíst dobře, nemusím asi zmiňovat :)
Za základní věci, které mi pomohly považuji následující:

1) Udržování hydratace celého těla. Je esenciální dostatečně pít s ohledem na výdej při sportu, horku, zimní nízké vlhkosti a podobně. V případě velkého výdeje doplňuji sůl nebo elektrolyty, bez toho to nejde. Je třeba se naučit si toto hlídat. Určitě nedoporučuji vyhýbat se soli, protože právě ta pomáhá udržovat v těle vodu. Samozřejmě se to s ní nesmí ani přehánět, jelikož to má jiná rizika. Nízkou hydrataci jsem identifikoval jako jednu z hlavních příčin některých výrazných zhoršení mého stavu v minulosti.
2) Nalezení přípravků na kůži, které jsou snesitelné a prospívají jí. Po zkoušení snad úplně všeho a utraceném jmění za všemožné přípravky jsem nalezl tyto, které mi zcela stačí:
a) Sensicutan - zmírňuje svědění. Aplikuji ho na problematická místa na velké ploše po osprchování na ještě vlhkou kůži.
b) Bepanthen Care Mast - skvělý promazávací prostředek. Neobsahuje glycerin, což je zásadní. Naopak obsahuje hodně lanolinu, který mi vyhovuje. Obsah panthenolu napomáhá hojení. Mast je sice velmi hutná a mastná a je třeba si hlídat, aby si člověk moc nezamastil oblečení, ale jinak má vynikající funkci pomáhat tvořit barieru kůže. Aplikuji cca 15 minut po aplikaci Sensicutanu a pak také kdykoli, kdy potřebuji domastit - cca 2-3x denně.
3) Konzumace směsi Glutamin+Histidin+Hydrolyzovaný kolagen rozpuštěné ve sklenici vody. Nevím nakolik a jakým způsobem toto funguje, ale po pročtení odborných článků na internetu jsem to zkusil užívat a zdá se, že to má významný efekt. Užívám cca 1 lžíci Glutaminu+1 lžičku Histidinu + 2 lžíce H. kolagenu denně nebo obden.

Toť vše. Antihistaminika už neberu, beztak nemají moc efekt. Kortikoidy také nejsou třeba. Jen občas pokud něco zanedbám, lehce máznu Hydrocortison, ale to je opravdu výjimka.
Snad vám moje zkušenosti budou nápomocné. Pokud budete mít dotazy, rád pomohu ;)
Držte se!

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!