Ahoj, již delší dobu sleduju tento blog a diskuzi tady, stejně jako stránky léčitele Zajíčka (zdravi-az). Nyní jsem dospěl do stádia, kdy jsem se rozhodl jsem napsat a poprosit o radu, jak dál postupovat. Na úvod popíšu svou situaci. Jako dítě jsem míval lehký sezonní atopický ekzém v typických místech (ohyby rukou, tu a tam podkolenní jamky), který vždy v teplých částech roku vymizel. Zmizel v pubertě, nicméně kolem 18. roku se zase vrátil zhruba ve stejné míře. Nicméně dalo se s tim žít, takže jsem se to víceméně snažil ignorovat (a považoval to za "alergii", se kterou nehnu). V posledních čtyřech letech opět vymizel, nicméně vloni na podzim se vrátil ve velké parádě. Stačilo pár dní a měl jsem to nejen na rukou, ale i na břiše, hrudníku a krku. Prvně jsem doufal, že to souvisí s extrémní fyzickou zátěží, kterou jsem ten rok podstupoval - jsem (nebo spíš jsem byl) velmi aktivní sportovec.

Nicméně moje očkávání, že se to nějak zlepší samo, se nenaplnilo, a tak jsem z příšerného stavu začal docela propadat zoufalství a vydal jsem se na pospas klasické medicíně. Samozřejmě jsem věděl, že mi doporučí kortikoidní masti, o kterých jsem ale byl rozhodnut je nepoužívat, protože chápu mechanismus jejich účinku a vím, že to není řešení. Nicméně stav se neudržitelně zhoršoval, i přes moje nedokonalé pokusy o různé formy diety (vynechání laktózy, bezlepková dieta), a tak jsem v zimě musel nakonec vyhledat pomoc na interně. Mimo jiné jsem zjistil, že mám autoimunitní zánět štítné žlázy. Doktor, kterého si velmi vážím pro jeho extrémní vzdělání a také otevřenost, mi doporučil, abychom současný stav rozehnali orálními kortikoidy, ale přiznal, že to není řešení a že budeme zkoušet hledat příčinu. Připouštěl, že to může souviset se stavem střeva a doporučil mi vytrvat v bezlepkové dietě. Byl jsem v situaci, kdy mi nezbylo než na to přistoupit, protože jsem nad situací naprosto ztratil kontrolu. Prednison ve velké dávce samozřejmě zabral, nicméně má se to tak, že ho již užívám půl roku a aktuálně se snažím jej vysadit - jsem už na poměrně nízké dávce. Celou dobu jsem věděl, že to nebude řešení, což se také potvrdilo, neboť teď, s příchodem chladného počasí se ekzém vzhledem k nízké dávce, která již nemá tak silný protizánětlivý efekt, začíná vracet.

Během toho půlroku jsem dodržoval paleo dietu (bez obilovin, lepku, omezení sacharidů, velký příjem živočišných tuků), protože jsem věřil, že mi to pomůže. Nutno přiznat, že celý život před tím jsem se stravoval naprosto jako prase, protože jsem tomu jednoduše nepřikládal důležitost, takže i samotné odstranění průmyslově zpracovaných potravin byl pro mě docela posun. Nicméně řešením to pro mě, jak se ukázalo, nebylo, a tak hledám další cesty jak z toho. Jsem myslím člověk s poměrně silnou vůlí a jsem ochotný dělat velké změny, abych získal zpátky své zdraví, musím ale v těchto změnách vidět smysl, a tím pádem být schopný se upnout k cíli. Aktuálně také čekám na výsledek testu DAO (enzym zajišťující odbourávání histaminu), který by případně mohl indikovat na histaminovou intoleranci, pak bych s dietou mohl asi lépe pracovat - opravdu důsledně dbát na omezení potravin s vysokým obsahem histaminu, či blokujících DAO. Chtěl bych pro to poprosit o komentáře k mému plánu a příp. i rady, jak dál.

- Ideální by pro mě bylo začít očistou střev, jenže např. šanka, jak jsem pochopil, je založena na konzumaci extrémního množství soli, což by se v kombinaci s užíváním kortikoidů (se kterými nemůžu jen tak snadno přestat vzhledem k době, co už je beru) by nemuselo dopadnout dobře, protože pěkně zamíchají hospodařením těla se solí. Máte na to někdo názor, já si nejsem jistý, zda by to bylo bezpečné. Měl bych asi začít nějakou méně radikální metodou, ještě loni jsem to zkoušel se Sanogelem, ale to bych řekl nemělo žádný efekt. Přemýšlel jsem tedy o rozumných půstech, co myslíte? Poradí někdo?

- Radikální řez ve stravě: ukončení paleo diety a přechod na nízkohistaminovou stravu, s vynecháním obilovin, výrazným omezením cukru a omezením příjmu masa na cca 2x týdně. Plánuji pořízení odšťavňovače a konzumaci zeleninovo ovocných šťav. Uvažuji také o sirné patlanině k snídani - to mi asi uškodit nemůže. Jaké konkrétní stravovací paradigma byste mi doporučili?

- Přestanu chlastat. A to úplně.

Pokud by kdokoliv měl pro mě radu, co konkrétního podniknout, budu velmi rád. Rád bych také poprosil Radima, pokud má pocit, že by mi mohlo setkání s výživovou poradkyní pomoci, aby mi poskytl kontakt. Díky

Pomohl Vám článek? Třeba pomůže i ostatním, sdílejte!